WyGRAni w Bibliotece.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sławkowie od lutego realizowany jest projekt „WyGRAni”. Jest on finansowany ze środków programu „Równać szanse”, który ma na celu ułatwianie młodym ludziom z mniejszych miejscowości startu w dorosłość.

Grupa młodzieży uczestnicząca w projekcie „WyGRAni” liczy 22 uczestników. Przyznać trzeba, że młodzi działają bardzo prężnie. Na spotkaniu organizacyjnym określili własne oczekiwania wobec projektu i ustalili zasady działania, których zobowiązali się przestrzegać oraz omówili budżet i półroczny harmonogram projektu. Od początku trwania projektu jego uczestnicy samodzielnie troszczą się o catering na spotkania, a ponieważ nie tylko jedzenie, ale również wspólne wyjazdy świetnie integrują, młodzież wybrała się na kręgle i pizzę do Parku wodnego „Nemo” w Dąbrowie Górniczej. Jedną z pierwszych wspólnych inicjatyw było stworzenie własnego, niepowtarzalnego logo grupy. Następnie rozpoczęły się warsztaty i szkolenia. Na pierwszych zajęciach „WyGRAni” poznali Pana Sławomira Wiechowskiego, założyciela Klubu Gier „Pionkolandia”, pasjonata gier planszowych i nauczyciela informatyki. Podczas spotkania mowa była o tym, jak zostać wolontariuszem w trakcie turnieju gier planszowych. Prowadzący zdradził uczestnikom szkolenia tajniki różnych gier oraz przedstawił propozycje „planszówek”, jakie powinny znaleźć się w klubie gier. Najważniejszym elementem spotkania był jednak szczegółowy plan przedstawiający sposób organizacji i prowadzenia klubu gier planszowych, który jest celem projektu. Kolejne warsztaty dla młodzieży z projektu poprowadził pan Karol Baranowski - bibliotekarz entuzjasta, bloger (charliethelibrarian.com) oraz wielki fan gier miejskich. Pan Karol opowiedział w zajmujący sposób o projektowaniu, tworzeniu i przeprowadzaniu gier miejskich. W trakcie warsztatów młodzi dowiedzieli się również, na czym polegają mechanizmy rywalizacji i współpracy, które zarówno w grach miejskich, jak i planszowych są podobne. Tę wiedzę młodzi wykorzystają w praktyce, gdy wkrótce będą tworzyć pod okiem Pana Baranowskiego własną grę miejską.

Warto dodać, że „WyGRAni” zaczęli angażować się w pomoc w organizacji wydarzeń kulturalnych w naszej Bibliotece, za co serdecznie dziękujemy im i programowi #rownacszanse