"Zabawny ptaszek" w bibliotece

22 stycznia w Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Popołudnie z bajeczką". Tym razem zajęcia poświęcone były książeczce „Zabawny ptaszek" Jennifer Yerkes (Wyd. „Widnokrąg"), którą Biblioteka otrzymała w ramach konkursu „Małe ważne książeczki". Bohaterem tej niezwykłej książki (wyróżnionej na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 r. za innowacyjność formy graficznej oraz walory treści) jest ptaszek, którego nie widać. Niewidzialność jest jego zmartwieniem – za wszelką cenę chce, żeby inni go dostrzegli. Okazuje się jednak, że nie trzeba rzucać się w oczy, żeby być wyjątkowym, a niepozorny wygląd może chronić przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Treść bajki to nie tylko słowa, ale również obrazy. Autorka i równocześnie ilustratorka w prosty i zrozumiały dla kilkuletnich dzieci sposób udowodniła, że odmienności nie należy się wstydzić.

Aby pobudzić ciekawość dzieci, bibliotekarki przygotowały dużą, kolorową dekorację przedstawiającą ilustrację z książki "Zabawny ptaszek", no i udało się! Maluchy podchodziły, dotykały, podpytywały. To był dobry początek spotkania.
Przygody „Zabawnego ptaszka" zostały zaprezentowane dzieciom w formie teatrzyku obrazkowego. Poprzez Teatr Kamishibai (japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach) mali uczestnicy spotkania mogli zobaczyć ilustracje i lepiej zrozumieć czytaną bajkę, a atrakcyjna forma przekazu niezwykle skupiła ich uwagę. Aby dzieci lepiej zrozumiały sens opowiadania o małym ptaszku, omówione zostały zagadnienia takie jak przyjaźń, odmienność, oryginalność. Dodatkowo uczestnicy, poprzez pokazywanie zdjęć w bibliotecznych albumach, poznawali zwierzęta, które chcą być zawsze widoczne i krzykliwe (paw, małpa, papuga), jak i te, które lubią się maskować (kameleon, jaszczurka, żaba, zebra, gepard). Dużo emocji i wesołej zabawy wzbudziło rozpoznawanie odgłosów zwierząt, a później naśladowanie ich. Jak zwykle nie mogło również zabraknąć zabaw ruchowych przy muzyce. Wspólnie odtańczyliśmy piosenkę „Idziemy do zoo", której elementami były gesty pokazujące zachowania zwierząt. Dopełnieniem spotkania były zajęcia plastyczne i wystawa powstałych prac – dzieci obrysowywały kontur niewidocznego ptaszka, kolorowały go, a także dorabiały mu barwny ogon z papieru, bibuły, piórek i sznureczków.
Uśmiech na twarzach wszystkich dzieci i fakt, że wizyta w Bibliotece przeciągała się do późnych godzin wieczornych to najlepsze dowody na to, że „Popołudnie z bajeczką" kolejny raz spotkało się z uznaniem naszych najmłodszych czytelników.