Tydzień Edukacji Globalnej 2015

Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie w tym roku włączyła się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (16–22 listopada). W ramach projektu „Globalnie – lokalnie – aktywnie” (w którym uczestniczymy już od 2014 roku i który finansowany jest przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”) odbyły się warsztaty dla dzieci i dla seniorów – tegoroczne hasło to „Urzeczywistnianie równości”.

Warsztaty „Drugie życie rzeczy” skierowane były do seniorów i polegały na odnawianiu starych mebli oraz dekorowaniu dodatków do domu. Osoby uczestniczące w projekcie zapoznały się z tematyką odpowiedzialnej konsumpcji, poznały sieć globalnych współzależności i są uświadomione, iż nawet drobne codzienne zakupy produktów wpływają w sposób pośredni lub bezpośredni na środowisko, w którym powstały i ludzi, którzy je wyprodukowali (kraje globalnego Południa). Zajęcia praktyczne miały na celu m.in. ograniczanie kupowania i naukę nadawania „drugiego życia” przedmiotom zdatnym do użytku, które każdy z nas posiada zazwyczaj w domu, ale nie używa, ponieważ są stare lub zniszczone.

Zajęcia dla dzieci „Na tropie zabawek” zapoznały uczestników z przemysłem zabawkarskim, uświadomiły nadużycia popełniane przy produkcji zabawek w krajach rozwijających się (na przykładzie Chin) oraz wpływem przemysłu na stan  środowiska i zdrowie ludzi. Warsztaty pokazały małym konsumentom, że wcale nie trzeba kupować nowych zabawek, by dobrze się bawić. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały różne formy zabawy z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i materiałów wtórnych. Dzieci samodzielnie wykonały własne zabawki: tangram (chińską układankę znaną od ok. 3000 lat) i kulołapkę (grę zręcznościową z użyciem kubka, sznurka i kulki), ozdoby do swoich pokojów (ramki na zdjęcia, wieszaki na spinki i kolczyki, obrazki), a także uszyły i ozdobiły (z pomocą dorosłych) kolorowe poduszki-przytulanki.

Efekty warsztatów przerosły najśmielsze oczekiwania uczestników i prowadzących, a teraz wzbudzają podziw na wystawie w holu bibliotecznym.

Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowane jest ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.

więcej zdjęć