Magiczne Biblioferie

with Brak komentarzy
Tegoroczne ferie w Bibliotece obejmowały cztery spotkania i miały iście magiczny charakter.

Program zajęć był urozmaicony. Dzieci spędzały czas w wesołej atmosferze, m.in. tworząc własne SLIMY- czyli popularne masy plastyczne, które można kupić w sklepie, ale także wykonać je samodzielnie. Istnieje cała gama barwnych slimów: od puszystych po maślane i galaretowate, gładkie, połyskliwe i ciągnące się. Z całą pewnością wymyślenie i stworzenie własnego „glutka” przyniosło dzieciom wiele satysfakcji, zwiększyło atrakcyjność zabawy i „uruchomiło” w nich kreatywne myślenie.


Kolejną atrakcją była wizyta czarodziejki, która zaprezentowała dzieciom kilka sztuczek oraz pomogła każdemu zamienić się na pewien czas w iluzjonistę. Mali uczestnicy spotkania próbowali dociec, w jaki sposób powstają magiczne sztuczki związane z czytaniem w myślach oraz zawiązywaniem i odwiązywaniem sznurka. Po ich omówieniu wszyscy z zapałem je wykonywali.
Później nadszedł czas na czary z chemią. Dzieci przekonały się, że dwutlenek węgla uwalniający się w wyniku prostej reakcji chemicznej połączenia kwasu i zasady może samodzielnie nadmuchać balonik. Następnie odbyła się próba nadmuchania balona w butelce, która była dowodem na istnienie niewidzialnego ciśnienia. Największe zainteresowanie wzbudzała jednak wykonana przez dzieci Lampa Lava z efektownymi, barwnymi pęcherzykami wielokrotnie przemieszczającymi się na całej jej długości.
Podczas ferii w Bibliotece odbyły się również warsztaty, podczas których uczestnicy poznali genezę i zastosowanie ekslibrisu oraz samodzielnie zaprojektowali i wykonali własne, barwne wzory, które stały się ozdobą bibliotecznego holu.
Na zakończenie Biblioferii wspólnie wyczarowaliśmy kolorową watę cukrową, która oblepiła uszczęśliwione buzie dzieci i wypełniła pomieszczenia Biblioteki smakowitym zapachem.
W tym roku zainteresowanie Biblioferiami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Odnotowaliśmy rekordową frekwencję – ponad czterdzieścioro dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat uczestniczyło w naszych zajęciach.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział, kreatywność i pomysłowość.

Szczególnie serdeczne podziękowania składamy Panu Kamilowi Podsiadło za wypożyczenie sprzętu do wykonania waty cukrowej, która była niewątpliwie hitem tegorocznych Biblioferii.

uczestnicy ferii

uczestnicy ferii

uczestnicy ferii